קיצור תולדות המדעים

למה אפשר להפוך ביצה לחביתה אבל לא להיפך? איך הכל התחיל ומתי העולם כפי שאנחנו מכירים אותו צפוי להיעלם? מתי ואיפה הופיעו לראשונה חיים בכדור הארץ? מה קרה לדינוזאורים ואיך זה קשור לאבולוציה של האדם? מהי האמת בטענות אודות ישויות חוצניות שנצפו בעבר ובהווה בכדור הארץ? האם ע"פ הפיזיקה המודרנית ניתן תיאורטית לערוך מסע לעבר או לעתיד? ולבסוף, איך כל זה קשור לגילוי הצופן הגנטי, לרשתות נוירונים, לטכנולוגיות עיליות, לאינטליגנציה מלאכותית ולתקשורת ההמונים המיידית ברשתות החברתיות היום?

במסגרת המפגשים ננסה לענות על שאלות אלה ואחרות, ונחשף לתמצית הרעיונות והידע שיצרו את העולם המודרני הנוכחי. החל במפץ הגדול, רגע בריאת היקום, דרך כמה מאבני הדרך המשמעותיות ביותר בתולדות המדע והכרת הטבע, ועד ההווה הטכנולוגי והחברתי הנוכחי. נכיר את היסודות התיאורטיים של המתמטיקה ומדעי הטבע – פיזיקה, כימיה, ביולוגיה – ונחקור את הקשרים שלהם לעולם הממשי ולניסיון היומיומי.

במסגרת הפרויקט נצא למסע מרתק אל עולם עשיר ואינסופי של ידע בין-תחומי בראיה מדעית, היסטורית ופילוסופית ביקורתית. נתנסה בבניית מודלים פיזיקליים ממשיים, נבצע ניסויי מעבדה בכימיה ובביולוגיה, נבקר בתערוכות מדעיות, מוזיאונים ומכוני מחקר שונים, ונלמד להכין ולהציג בפני קהל מצגות מדעיות עשירות ומורכבות.

למי מיועד?

לתלמידי ז' -י' המעוניינים להרחיב דעת בתחומי המדעים.

מתי מתקיים?

קורס שנתי. שעתיים תוספתיות במהלך השבוע בהתאם למערכת השעות השכבתית:
שכבות ז'-ח' – בימי שלישי ב 13:15-
שכבות ט'-י' – בימי ראשון ב 16:30-

איש קשר

ניצן מי-טל, מורה לפיזיקה, ביולוגיה ועתודה מדעית

מהמפץ הגדול עד האינטרנט (ז'-י)