הורים ותלמידים יקרים,


חזרנו לבית הספר לפני כשבוע לאחר חופשה ארוכה ואני שואלת את עצמי: "ההיית או חלמתי חלום", בדיוק שעתיים לקח לכולנו לשכוח מאווירת החופש והמנוחה ולהיכנס לשגרת עבודה עמוסה ולא פשוטה, עבודה רבה לפנינו המורים לקראת סיום השנה, וכמובן כחלק מהערכותינו לקראת השנה הבאה.
לפניכם תלמידים יקרים, בעיקר אלו מכם הלומדים בחטיבה העליונה, עומדת תקופה מאוד לא פשוטה הדורשת מכם ארגון נכון של הזמן, למידה רצינית המקיפה את כל הכלים והידע שרכשתם במהלך השנה – דמיינו שאתם במרוץ ואתם רגע לפני קו הסיום, עליכם לתת את כל כולכם ובכל הכוח
רק זכרו – דרושה גם המון סובלנות ובעיקר אמונה בעצמכם, זה יעבור בסוף ואין לי ספק שכולכם תצליחו.

עדכון שבועי:

 

 • ביום ראשון ה- 27.4, קיימו תלמידי שכבה י"ב טקס זיכרון לשואה ולגבורה בבית אבות משען.מידי שנה, יוצאים תלמידי י"ב למסע לפולין כדי לראות, לשמוע, לחוות ובעיקר לזכור ולהעביר הלאה את סיפור השואה: הסיפור שלנו העם היהודי והסיפור של האנושות כולה, אנושות שאנו חלק ממנה. במהלך המסע כותבים התלמידים יומני מסע המתארים תחושות, מחשבות, הגיגים אשר פוגשים את התלמידים במהלך שמונת ימי המסע. את הדברים הם מעבדים עם חזרתם לארץ ובתמיכת מורים שיצאו עמם למסע וכתבו אף הם יומנים, מעלים טקס בו הם משתפים את כולנו ומעבירים הלאה את הסיפור היהודי אנושי מנקודת המבט שלהם. בערב יום הזיכרון לשואה ולגבורה יצאו התלמידים לבית אבות משען, בו אנו מקיימים את הטקס מידי שנה והופיעו בפני קשישים וניצולי שואה המתגוררים בו. התלמידים הופיעו באופן יוצא מן הכלל שלא הותיר אף עין יבשה, כולל את זו שלהם.
  גם ביום שני ה- 28.4, הופיעו התלמידים וחלק מן המורים בטקס יום הזיכרון לפני כל באי בית הספר. אנו מודים לכל אחד מהתלמידים ומהמורים על הנכונות לשתף אותנו בדברים שכתב, הרגיש וחשב, אנו מודים על הרצינות, ההופעה המכובדת והאינטליגנטית ומעריכים מאוד את העובדה שבין עומס תגבורים, מתכונות ובגרויות מצאתם, תלמידים יקרים, זמן להגיע לחזרות, ולטקס עצמו.

 

 • ביום ראשון ה- 27.4 ערב יום השואה וביום שני ה- 28.4, יום השואה, שידר הערוץ הראשון סרטי תלמידים שצולמו במסגרת מגמת תקשורת טלוויזיה. הסרטים ששודרו הם: ״סבתא שלי״ סרטם של שובל פלצ׳י, מתן זיידנברג והראל סבו והסרט ״יהודית" – סרטם של רועי זיו, קארין גפן ונוי גורלי. מפיקת התוכנית התקשרה לאתי המורה לתקשורת טלוויזיה לאחר השידור ושיתפה אותה בתגובות הנרגשות לסרטים.

 

 • ביום ראשון ה- 27.4, קיימו תלמידי כתה ז'2, טקס זיכרון לשואה ולגבורה בבית אבות פיכמן במסגרת pbl (למידה מבוססת פרויקטים – כתבתי לא אחת בעדכונים קודמים על דרך הוראה זו) התלמידים טל גילקופף, אביתר לוי ודניאל רוטשטיין בחרו בנושא זה לפרויקט המנחה את הלמידה בקבוצתם. התלמידים בחרו את הטקסטים שהוקראו, גייסו משתתפים ונגנים מתוך תלמידי השכבה והנחו את הטקס. חלק גדול מהדיירים בבית אבות פיכמן הינם ניצולי שואה ששרדו את התופת אך איבדו את כל משפחתם, יום הזיכרון לשואה הינו יום טעון ורגיש במיוחד עבורם, החוויות הקשות והזיכרונות לא נותנות להם מנוח והתלמידים הצליחו לנהל טקס מכובד ומרגש שבסופו הם זכו לחיבוק חם אוהד ומעריך של כל הנוכחים.

 

 • ביום רביעי ה- 30.4, התקיים כנס בסינמטק בנושא האישה היהודייה בשואה. הכנס הינו אירוע שיא בו נכחו תלמידי שכבת י"א ותלמידי ט'4 מתיכון חדש, תלמידים נוספים מחולון ומראשל"צ, מורים, הורים, וניצולי שואה. הטקס התקיים בנוכחות חיה שיטאי מנהלת מחוז ת"א, אושרה לרר האחראית על השוויון בין המינים במשרד החינוך נציגים נוספים מהמשרד ונציגים ממנהל החינוך בעירייה. כנס זה, הינו כנס המסכם תהליך שהחל בתחילת השנה ביוזמתו והנחיתו של שמוליק כהן-שני, ואשר מטרתו לחשוף בפני התלמידים את מסען של הנשים היהודיות משואה לתקומה, מתוך כוונה לתאר את גבורתן כמי שבחרו בחיים לאחר שמשפחותיהן הושמדו, והמשיכו לתפקד, ליצור, לבנות את חייהן מחדש, להתחתן להקים משפחות ולהעניק לנו חיים. הפרויקט בו בחר שמוליק, נעשה בחסות היחידה לשוויון בין המינים של משרד החינוך, בשיתוף אגודת "עופות החול", והאיגוד ליוצאי קרקוב בארץ.תלמידי כיתות י"א 4 י"א 5 וי"א 7 תיעדו 30 נשים יהודיות, ראיינו אותן, והכינו עליהן סרטים. כמו כן הגישו התלמידים עבודה שסיכמה באופן עיוני את עבודתם והכינו פוסטרים שהוצגו בבית הספר ועוררו התרגשות ועניין בקרב הורים, מורים ותלמידים. אין ספק כי התלמידים עברו מסע אישי וקבוצתי מרגש שבעזרתו למדו וחוו את מאורעות השואה ואת סיפורי התקומה האישיים.יישר כוח לכל התלמידים שלנו על ההשקעה והנכונות ללמוד ולתרום לחיזוק הזיכרון האישי של השואה והתקומה וכמובן תודה גדולה לשמוליק, כך כתבתי לשמוליק בדברים שנשאתי: " בימים אלו, בהם כולנו לומדים את הרפורמה החדשה ומדברים על למידה משמעותית , בחרת שמוליק, שלא במודע, להוכיח לכולנו שלמידה כזו נעשתה ותעשה בתיכון חדש מתוך אמונה שתפקידה של מערכת החינוך הוא להניח את היסודות ללמידה ולהקניית כלים מתאימים למען עיצובו וצמיחתו של הפרט ולמען העצמתה של החברה הישראלית. בחרת להפוך את התלמידים לשחקנים פעילים במגרש תחום הדעת שלך, להקנות להם תחושת צמיחה, ערך ומסוגלות עצמית המובילים למעורבות חברתית ולהעשרת חווית הלמידה. יישר כוח"

  להלן הנאום המלא "הן בחרו בחיים"
  סרטון קצר מהכנס והתערוכה: "כנס האישה בשואה"

 

 • ביום רביעי ה- 30.4, התקיים יום קבלת תעודת זהות בשכבה י'.
  היום נערך בירושלים וכלל סיור בהר הרצל, מיצג אורקולי סדנא וטקס קבלת תעודות זהות. את התכנים העבירו מדריכי אנ"א -חינוך בדרך אחרת- כשהכותרת לפעילויות השונות הייתה-"קוים אדומים בחברה הישראלית" עם דגש על עיצוב מציאות בחברה מרובת זהויות ומחלוקות. הסיור והפעילות – הציפו את המתחים השונים בחברה הישראלית ובחנו את אופן ההתמודדות שלנו, הסדנא – הדגישה את הצורך בתרבות מחלוקת כבסיס לחברה דמוקרטית ובריאה והדיון לאחר המיצג על יצחק רבין פועלו והאווירה בארץ לפני הרצח – הדגיש את האחריות האזרחית של כל אחד מאתנו לעיצוב פני החברה.

 

 • השבוע , לאחר עבודה רבה במהלך השנה של צוות הלשון עם תלמידינו בפרויקט "בתל אביב קוראים ללא הפסקה", ולאחר תערוכה נפלאה שהציגה שכבת ז', עלו לגמר שמונה עבודות של תלמידנו: תמר סוצ'אנו, אופיר וולקביץ, יסמין משה, ליר פישבאום, שחר כהן, עמית גורן , מור שמואלי וסלין שדה. העבודות שעלו לגמר יוצגו בטקס שיתקיים בעירוני י"ד ביום חמישי- 8.5.14.
  להלן מדבריה של אורית גמרמן- ממונה אשכול עברית בעירית ת"א:"שמחתי לראות את התלמידים קוראים ויוצרים. העבודות שהוצגו, התלמידים/ות שהכינו ושקדו על פינת הקריאה, ההתלהבות והעשייה רוממו את רוחי, חוויה לימודית אמיתית. יישר כוח"כל הכבוד לתמי ואושרית שהתלמידים לומדים בכיתתן, תודה על עבודה פורייה ויצירתית.

שבוע טוב, לימור.