הורים ותלמידים יקרים,

אני שמחה לשתף אתכם במיזם נפלא – "שירה בשביל ישראל" המתקיים בשכבה ז' מאז תחילת השנה. המיזם שהוצע לתיכון חדש בתחילת שנת הלימודים ע"י גילה קלדרון, מנהלת אגף החינוך העל יסודי בעירית ת"א, הינו תוכנית שירה בציבור בהנחייתו של ארה׳לה סיקס, אשר שמה דגש על השירה בחברותא כערך תרבות וחיבור למסורת הישראלית. השירים אליהם נחשפים התלמידים, הינם שירים הנודדים בין נופי ארץ ישראל, עוסקים בערכי תרבות ארץ ישראלית, בהנחלת מורשת ישראל ובפיתוח כישורי שפה ואוצר מילים.

בכל ביקור שלי במפגש כזה ליבי מתמלא באושר גדול למשמע תלמידינו השרים את שירי ארץ ישראל הישנים והיפים כאילו היו אלה שירי הזמרים שהם מעריצים ואוהבים.

עדכון שבועי:

  • ביום ראשון, ה- 2.3, הופיעה להקת הנינים בפני שכבות ז', י' ו י"א בתוכניתה: " הפסקה גדולה". גילה קלדרון, מנהלת אגף החינוך העל יסודי ועידית גלבר מנהלת מחלקת החינוך העל יסודי, צפו במופע וחלקו מחמאות רבות לכל מי שלקח בו חלק, הן מבקשות לקיים הופעה מיוחדת עבור כל אנשי מנהל החינוך בעיר תל אביב. תודה גדולה לקבוצת הילדים הנפלאים שהופיעו בפנינו, חייבת להודות שלי היה קשה לנשום רק מהמחשבה על כך שעליהם להופיע שלוש פעמים ברציפות, אין לי מושג איך הם עשו זאת.
  • ביום שני עד רביעי, ה-3.3-5.3 התקיימה תחרות הרובוטיקה בהיכל נוקייה בתל אביב. פרויקט הרובוטיקה, הינו פרויקט מיסודו של ארגון first, ארגון בינלאומי ללא מטרות רווח, שייעודו עידוד בני נוער לעסוק במדע וטכנולוגיה. השנה השתתפנו בפעם הרביעית בפרויקט. קבוצה של תלמידים משכבות י'-י"ב ופרחי רובוטיקה מכיתות ז'-ט' התמודדו עם אתגר הקמה ומיתוג של קבוצה, גיוס משאבים, הגדרת אסטרטגיה, תכנון, בניה ותכנות הרובוט, תוך שמירה על חוקים ולוחות זמנים המוכתבים מראש לכל הקבוצות. זו החוויה הקרובה ביותר ל"עולם ההייטק האמיתי". בשבוע האחרון לקחו תלמידי בית הספר חלק בתחרות רובוטיקה ארצית שהתקיימה בהיכל נוקיה. התחרות היוותה את השיא של עבודה מאתגרת שנמשכה כארבעה חודשים ביניהם ששה שבועות מרכזיים. השנה, בגין תקלה ברובוט לא הצלחנו לשחזר את ההצלחה של השנה שעברה (מקום שני בתחרות הארצית), אך עלינו לזכור שהתחרות ובניית הרובוט הם רק הכלי לכל היעדים שהפרויקט מציב בפני התלמידים. תודה לתלמידים המופלאים שהשקיעו בבניית הרובוט ובפרויקט ימים כלילות והוכיחו לאיזה גבהים ניתן להגיע בעזרת עבודה קשה, אמונה בדרך משותפת וכל זאת תוך עבודה בצוות מגובש. תודה גם לכל ההורים שלקחו חלק בפרויקט וסייעו לתלמידינו לאורך כל הדרך.
  • ביום שני, ה- 3.3, השתתפו תלמידי שכבה ז' בסדנא- "סכנות באינטרנט". הסדנא, הכוללת מספר מפגשים המתקיימים בחצאי כיתות, עוסקת בסכנות שונות באינטרנט אליהם נחשפים בני הנוער ומציפה את צורות החברויות השונות הנוצרות באינטרנט ואת השפעתן על ערכים שונים בחיינו. כמו כן, הסדנא נותנת במה להעלאת נושאים העוסקים באירועים חברתיים אשר עולים בשיח התקשורתי של השכבה ויוצרים לא אחת עימותים. התוכנית ניתנת ע״י מדריכים מקצועיים מטעם עיריית ת״א.
  • ביום שלישי ה- 4.3, ליוו תלמידי י"ב ביולוגיה, את נועה יפה תלמידת כתה י"ב 2, באולימפיאדת הביולוגיה הארצית. האולימפיאדה לביולוגיה, הינה "פסטיבל" מושקע מרגש ומותח שנערך בבר אילן ומאורגן על ידי הפיקוח על הביולוגיה בירושלים ועל ידי בר אילן. מדובר בתחרות ארצית הכוללת בחינות והצגת עבודת הביוחקר, אשר המתמודדים בה, המגיעים לשלב הסופי, זכאים ל- 100 בשתי יחידות לימוד ושני המקומות הראשונים, (ביניהם נועה שלנו), זוכים גם למלגת לימודים לשנה אחת בבר אילן ולסכום מסוים לרכישת מחשב. בשלב הראשון, שלב המבחן בכתב, נבחרו כ- 30 תלמידים מתוך כ – 320 מתמודדים מכל הארץ. בשלב השני, שלב הצגת הביו חקר, נבחרו כ- 7 מועמדים והשלב האחרון, שלב הגמר, כלל מבחן מעבדה, מבחן בכתב והרצאה שהעביר כל תלמיד על העבודה שלו, כולל מענה לשאלות ששאלו השופטים. נועה יפה, תלמידתנו המופלאה, הגיע למקום השני והמכובד.
   מי שמכיר את נועה יודע שאין ראוי ממנה לזכות בפרס, בטוחה אני, שעוד נזכה כולנו לראות את נועה מעפילה למקומות מכובדים וחשובים, ומי יודע, אולי תהיה לבית הספר עוד בוגרת זוכת פרס נובל (עדה יונת היא בוגרת בית הספר). זהו הישג גדול לנועה , לפולה מורתה לביולוגיה שליוותה אותה לאורך כל הדרך וכמובן לבית הספר ולעיר תל אביב.
  • ביום רביעי ה- 5.3 יצאו תלמידי שכבה ח', לסיור בחירייה. (במהלך השבועיים האחרונים יצאו כל שכבות ז, ח'). התלמידים ביקרו בתחנת המעבר לפסולת הגדולה בארץ בדרכה לאתרי ההטמנה בדרום, העפילו לפסגת הר הזבל לתצפית על פארק אריאל שרון ונחשפו לכמות הפסולת שמייצר אדם ממוצע ליום, העומדת על 1.6 ק״ג. כמו כן שמעו התלמידים הסבר על חשיבות המיון והמחזור של החומרים השונים ועל פגיעתם בסביבה ובאיכות חיינו. בסיום הסיור התלמידים השתתפו בהכנת קומפוסט כאמצעי לטיפול בפסולת שלנו. הסיור היווה חלק מתוכנית איכות הסביבה וקיימות, כערך חינוכי של כיבוד סביבתי. אציין שפרויקט המיחזור בחטיבת הביניים אותו מובילה גילי מלצר מנהלת חטיבת הביינים, בעיצומו. עד כה תלמידי החטיבה אספו בהתלהבות רבה כמעט 1000 בקבוקים לטובת המיחזור. בשבוע שעבר נפרדנו בהתרגשות ובגאווה משלוש השקיות הראשונות שהועברו לאל"ה.
  • ביום רביעי, ה 5.3 התקיים משחק על המקום הרביעי בחצי הגמר בכיתות ט בנות כדורשת. קבוצת הבנות של תיכון חדש, שזו לה השנה השלישית במועדון הכדורעף, התמודדה בכבוד רב מול קבוצת נבון חולון שמדורגת במקום השני בטורניר. הקבוצה הגיעה למקום החמישי אחרי שנתנה "פייט" צמוד מאוד ב 3 המערכות, אך לצערנו הפסידה וקבלה את המקום החמישי.
  • ביום חמישי ה- 6.3, יצאו תלמידי מגמת מחשבים בשכבה י"א לסיור באורקל. הסיור אורגן מתוך כוונה לחשוף את התלמידים לטכנולוגיות המתקדמות ולפיתוחים החדשניים של חברת "אורקל", חברת פיתוח למאגרי נתונים מהמובילות בעולם, תוך דגש על העובדה שהפיתוח כולו נעשה כאן בארץ. התלמידים נפגשו עם מהנדס מוביל בחברה, שמעו הרצאה מפיו על העבודה בחברה ועל ההמצאות האחרונות המתקדמות בעולם בתחום ההי-טק. כמו כן, קבלו התלמידים הסברים לגבי סדר היום של המהנדס ושמעו על מסלול הלימודים שהוא עבר. התלמידים הביעו התעניינות רבה, שיתפו פעולה ושאלו שאלות. אין ספק כי סיור מסוג זה, יש בו כדי לחשוף את התלמידים לעולם המחשבים ולהוביל אותם אליו.
 • ביום חמישי ה- 6.3, חתמנו כל באי בית הספר על האמנה לקידום חברה למופת במסגרת "האחר הוא אני". בחודשים ינואר ופברואר הוקדשו חלק משיעורי החינוך לנושא השנתי " האחר הוא אני" לקראת יום החתימה של כל באי בית הספר על האמנה לקידום חברת מופת.
  החתימה על האמנה התבצעה באמצעות קישור אשר הופץ לכל באי בית הספר ביום זה. לפניכם עיקרי האמנה, כפי שלחה לוסי אליכם:

  • לגלות אחריות אישית וחברתית בשמירה על זכויותיהם של בני האדם וחירותם.
  • לקדם ערכים של צדק חברתי, ערבות הדדית, סולידאריות ודאגה לכל אדם באשר הוא נברא בצלם אלוקים.
  • להכיר בזכותו של כל אדם לחיות את חייו על פי ערכיו ותפיסת עולמו, באופן אוטונומי ועצמאי, כל עוד אינו פוגע בזכויותיו של האחר לגלות סובלנות, אנושיות, אכפתיות, הבנה, ורגישות, לצרכיו של האחר.
  • להיות מודעים לעובדה שבמצבים מסוימים כל אחד מאתנו הוא ה"אחר".

תודה גדולה לתלמידי המועצה שלקחו חלק פעיל בגיוס התלמידים לחתום על האמנה.

 • ביום שישי ה- 7.3, הגיע לבית הספר מקס לוין כדי לשוחח עם משלחת תלמידי לוס אנג'לס הנמצאת בימים אלו בארץ. מקס לוין הינו בוגר התוכנית שאני מניחה שרבים מכם מכירים את סיפורו, (חיה הייתה נוהגת לספר עליו בכל הזדמנות). מקס הינו אותו בחור שהתחבא בחדר הכביסה ביום הטיסה כיוון שלא רצה לחזור ללוס אנג'לס. עם חלוף השנים, עלה מקס לארץ לבדו (משפחתו נשארה בלוס אנג'לס) והתגייס לצה"ל לסיירת צנחנים. מזה שנתיים מגיע מקס לדבר עם התלמידים המגיעים אלינו מלוס אנג'לס.

הזמנה:

עיריית ת"א מזמינה אתכם התלמידים, להגיש מועמדות לתחרות עירונית המיועדת ללהקות תל אביביות, שהחברים בהן הם בגילאי 12-18

תחרות להקות רוק לנוער

התחרות תתקיים ב"בית היוצר", האנגר 22, נמל תל-אביב, בתאריך 27.5.2014. הגשת מועמדות לתחרות באמצעות אודישן מצולם בווידאו עד לתאריך ה-02.04.2014.
שימו לב:
הפרס לזוכים במקום הראשון: הפקת שני סינגלים באולפן הקלטות מקצועי מתנת ארומה בתל אביב.
הפרס לזוכים במקום השני: הפקת סינגל באולפן הקלטות מקצועי.
הפרס לזוכים במקום השלישי: תווי קנייה בחנות "כלי זמר".
פרטים על התחרות ניתן למצוא בלינק שלהלן ובמודעה המצורפת.

http://www.tel-aviv.gov.il/Pages/ArticlePage.aspx?ListID=53f502f4-2b24-4750-ac2d-82525762c362&ItemID=295&WebID=66ec2219-f1d4-4865-978b-330cb2128e06

שבוע טוב, לימור.