"עם שאינו מכבד את עברו גם ההווה שלו דל – ועתידו לוט בערפל"
יגאל אלון ממנהיגיי הישוב היהודי בארץ ישראל.

כניסה לאתר המשלחת לפולין תשע"ה לבעלי הרשאה בלבד
www.cmp2day.com

לפני כמעט 70 שנים דממו התותחים באירופה.
המפלצת הנאצית, שהכחידה את עולמם של היהודים, מחקה את חלומותיהם ותקוותיהם, קברה תרבות יהודית מפוארת עתירת שורשים ומורשת, והפכה לעולם של אימה, סבל ומוות הוכרעה.לא עוד למכונה המשומנת של שנאה, השפלה, הרס ומוות.

נראה כי אחד הפרקים הקשים ביותר בתולדות העם היהודי שייך לכאורה לעבר הרחוק, עבר המתועד, כתוב וחקוק בספרי ההיסטוריה של העם היהודי, ובפרקים נרחבים הנלמדים על ידיכם, תלמידי ישראל. אולם אל לנו, לעם היהודי, לתת לפרק נתעב זה, לשקוע ולהישכח בנבכי ההיסטוריה. עלינו לדאוג להעביר אליכם, הדור הצעיר שביננו, כי העם היהודי עלה מתהום השואה פצוע, אנוש, אך נושם ולמוד לקח. לעולם לא נהייה עוד נטולי מגן בלי בית, לעולם לא נפקיד את ביטחוננו בידי זרים, לא נשען על חסדי זרים, לא נקל ראש, אך יותר מכל לעולם נזכור, לעולם נזכיר, ולעולם לא נשכח.

הזיכרון הוא תשתית קיומנו, אף אחד לא יעשה זאת במקומנו, אין לנו ארץ אחרת.

תלמידים יקרים,
כמידי שנה אנו שולחים אתכם, תלמידי י"ב, עם צוות מורים ומדריכים מקצועי ומיומן למסע לפולין. מסע בעקבות תרבות יהודית שהושמדה, מסע אל עולמם של היהודים שחלומותיהם ותקוותיהם הפכו לעולם שממדיו בלתי נתפסים, מזעזעים מצמררים, ומעוררי חלחלה. מסע חי מוחשי ונושם, מסע שלא תם ולא נשלם.

אין לי ספק כי אם נשכיל לשמור על חוסננו הפנימי וליצור חברה השומרת על כבוד האדם, חופש הביטוי, צדק ושוויון הזדמנויות,סבלנות וסובלנות, אהבת המולדת וזיקה לשורשים היהודיים – נצליח לחזק את המחויבות האישית, למען המשכיות החיים היהודים, ולקיומה הריבוני של מדינת ישראל.