מדעי החברה –הלימודים מתחילים בכיתה ט'

מדעי החברה הוא מקבץ של תחומי דעת העוסקים בחקר התנהגות בני האדם, במטרה לסייע לנו להבין את עצמנו טוב יותר. לפיכך העיסוק בהם מסקרן ומעניין כל אחד ואחת מאיתנו.

בחטיבת הביניים התלמידים "טועמים" לקט נושאים הלקוחים מתחומי הסוציולוגיה והפסיכולוגיה.

בין היתר הם מתוודעים לרמות שונות של הקשבה, לכוחה של שפת הגוף, ליצירת רושם ראשוני, לשיפור התדמית האישית, לקריאה ולפענוח של מסרים בלתי מילוליים, להתנהגויות חריגות בחברה כגון: חיזור אלים, הטרדה מינית ועוד.

בנוסף, נעסוק בלימודי מגדר, המתבססים על ההכרה כי עיצוב המושגים "גברי" ו"נשי", נובע לא רק משוני ביולוגי, אלא גם מתהליכים חברתיים, פוליטיים ותרבותיים. השיעורים בנושא זה יעסקו בהבדלים בין בנים ובנות, המתייחסים לציפיות התנהגותיות, כגון:
תחומי עניין מועדפים: ספרים, צעצועים וסוגי משחקים, תרבות הפנאי, תכונות אישיות מוערכות, אידיאל היופי, שפת דיבור, ציפיות מן החיים: קריירה, מקצוע, נישואין ועוד.

התלמידים ירכשו מושגים בסיסיים מתחום מדעי החברה: ערך, נורמה, סנקציה, קבוצה, תרבות ועוד.

הוראת מדעי החברה מתבססת בין השאר על דיונים, ניתוח מקרים אקטואליים, משחקי תפקיד, למידה עצמית, צפייה בסרטים, ניתוח שירים, תשדירי פרסום ועבודה בקבוצות.

בחטיבה העליונה ייפתח בפני התלמידים שלמדו מדעי החברה צוהר לשלושה מקצועות מרתקים: סוציולוגיה, פסיכולוגיה/כלכלה.

תלמידים מספרים:
"מקצוע מעניין, מעשיר וחווייתי. מקצוע שמאפשר לכם להסתכל על החיים והסובב אתכם מנקודות מבט אחרות ולהבין דברים שמתרחשים בתוך נפשנו".